• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Türkische Küche arrow Hastalik halinde ücret ödenmesine devam yasasi
Hastalik halinde ücret ödenmesine devam yasasi Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 0
SchlechtSehr Gut 
Mittwoch, 25. November 2009

Hastalık halinde ücret ödenmesine devam yasası "Entgeltfortzahlung im Krankheitsfall"

İşbaşı yapıldıktan sonra hizmetli hastalık nedeni ile çalışamazsa, işveren temel olarak hizmetlinin ücretini aşağıda belirtilen süreler için ödemeye devam eder:

 

a) Ücretliler (Angestellte)

 Hizmet süresi 5 yıldan az ise 6 hafta tam ve 4 hafta yarım ücret devamı

 Hizmet süresi 6 ile 15 yıl arası ise 8 hafta tam ve 4 hafta yarım ücret devamı

 Hizmet süresi 16 ile 25 yıl arası ise 10 hafta tam ve 4 hafta yarım ücret devamı

 Hizmet süresi 26 yıldan fazla ise 12 hafta tam ve 4 hafta yarım ücret devamı Yukarıda açıklanan ücret ödenmesine devam süresi bittikten ve hastalığın sona ermesinden sonra, tekrar işbaşı yapıldıktan sonraki 6 ay içersinde, yine hastalanırsanız, yukarıdaki sürelerin yarısına kadar yine ücret devamı hak edilir.

 

b) İşçiler (Arbeiter)

İşçiler her iş yılı için hastalık halinde aynı ücretliler gibi ücret ödenme süresi hak ediyor (ödenme süreleri için yukardaki ücretliler açıklamasına bakınız). Ancak bir işyılı içersinde kullanılan istirahat zamanları toplam olarak hak edilen süreleri aşarsa, ücret hakkı Hastalık Kasası’ndan ödenir. İşverenden hastalık halinde ödenmesi gereken yeni hak, yeni bir işyılının başlamasıyla doğar.

 

c) İşkazası

 İşçi ve ücretliler için 8 hafta tam ücret devamı

 

d) Meslek eğitimi görenler - Çıraklar (Lehrlinge)

 4 hafta tam çıraklık ücreti Hastalığın devamı halinde 2 hafta daha çıraklık ücreti ile hastalık parası (Krankengeld) arasındaki fark ödenir. Aynı öğrenim yılında tekrar hastalanıldığında 3 gün tam çıraklık ücreti, hastalığın devamı halinde ise azami 6 hafta hastalık parası ile çıraklık ücreti arasındaki fark ödenir.

Dikkat: Hastalık sebebiyle işe gidemeyenler derhal işvereni haberdar edip istenildiğinde hastalığını hastalık raporuyla kanıtlamalıdır (işçinin hastalığını bildirme ve ispatlama yükümlülüğü). Hastalık bildirilmediği takdirde, bildirilmeyen süreler için hastalık parası hakkı kaybedilir.

Letzte Aktualisierung ( Mittwoch, 25. November 2009 )
 
< zurück
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics