• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Sigorta Primi ödenmeyen kazanç s1n1rlar1 Geringfügigkeitsgrenzen
Sigorta Primi ödenmeyen kazanç s1n1rlar1 Geringfügigkeitsgrenzen Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 0
SchlechtSehr Gut 
Donnerstag, 17. Dezember 2009

Sosyal sigorta primlerini ödeme yükümlülüğü olmayan kazanç sınırları:

Günde 26,80 Euro’ya kadar

Ayda 349,01 Euro’ya kadar

Bu kazanç sınırlarından elde edilen daha az kazanç  için, sadece kaza sigortasına prim ödeme yükümlülüğü  vardır. Ancak hastalık kasasına, Sosyal Sigorta Primi ödeme yükümlülüğü olmadan, kayıt ettirme mecburiyeti vardır.

1998 yılından beri sigorta primi ödenmeyen bu gelirler içinde, işçiler kendilerine sigortlılık kaydı yaptırabilirler. Ayda 49,25 Euro sigorta primi öderek,  aylık 349,01 Euro üzerinden, hastalık ve emeklilik sandığında sigortalı olunur. Böylece hastalık halinde ücret devamlılığı ve emeklilik hakkı için, sigortalılık süresi elde edilir.

 

Dikkat: Sosyal sigorta primi ödenmesi zorunlu olmayan  aylık kazanç ile, birden fazla işyerinde çalışan  işçilerin, veya normal işyerinin yanısıra ek kazanç elde edildiğinde, yıl sonunda tüm işlerden kazanılan gelirin toplamı hesaplanır ve elde edilen yıllık kazanç için, ödenmesi gereken sigorta primi hastalık sandığından  tespit edilerek, sigorta primi farkı istenir.

 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics