• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Köse Yazilari arrow 220,-EURO Çocuk parasini aldinmi?
220,-EURO Çocuk parasini aldinmi? Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 1
SchlechtSehr Gut 
Sonntag, 7. März 2010

Bugünlerde nereye gitsem, herkesin ağzında kucuk başı € 220,- Vergi dairesinden aldınmı diye bir söylenti ve konuşma var, hatta facebook da bile herkes birbirine aman git 220 EURO yu al diye uyarmalarda bulunuyor,  burda yaşayan Türkler arasında gerekdiginde haberleşme çok iyi olduğunu gösteriyor, fakat ne yazzıkki bunun gibi bir yeteneğimizi, her konoda göstermiyoruz, örnekmi?

bizlere karşı bir yasa cıkdığında, federal, eyalet ve elbette belediye secimlerinin oldugunu, burda aday varmi yokmu, kimleri sece biliriz? Cocuklarimiz icin hangi egitim imkanlari var gıbı konularda bu hassisiyetimizi göstermiyoruz.

Gelelim bizim şu 220,- EURO çocuk başı alacağımız paraya, bu bahsedilen mebla net olarak alınmaycak, siz  L1 k – 2009 formunu yıllık yapılan Vergi beyan namasiyle ( Arbeitnehmerveranlagung 2009) doldurarak  Vergi dairesine göndermeniz gerekiyor, yani bir  kişi çalışıyorsa  çocuk başı 220,- Euro yu işaretlemeniz gerekir, eğer Anne ve Babanın ikiside çalışdığı takdirde her ikisi için yapılan beyanlarda 132,- Euro çocuk başı işaretlemeniz daha isabetli olur ve getirisi daha fazla.  Bunları yaparak vergi diaresine   beyanınızı  gönderdiğiniz takdirde, bu meblalar yıllık kazancınızdan düşülerek yeni çıkan mebla üzerinden vergi hesabınız yapılır, bununda kazancınıza göre size çocuk başı 220,- EURO degil, tahmini olarak  50- 90 Euro net olarak getirisi olur.

Yapılan vergi beyan namelerinde çok dikkatli olmanız gerekiyor, dolurumda  çok hatalar oluyor, bazı arkadaşlar, ben kiralık bir evde oturuyorum, ora için mobilya aldım bunların parasını vergi beyan namesi yaparak geri aldim diye söylüyor, bu tamamen  yanlışdır, öyle bir şey olamaz, vergi yasası genelde eşitlige bakar, siz mobilya ala bilirsiniz ya alamayan ne yapacak? Kısaca bir iki örnek verelim ne gibi giderler sizin brüt maaşınızı geriye çeker ve sizin Vergi dairesinden bir mebla almanızı saglar.

Tek Çalışanlar /Alleinverdiener

  1. Tek çalışıyorsanız  € 364,00/yılda : Eşinizin maaşı  € 2200,- gecmediği takdirde
  2. 1. Çocukla € 494,00/ yılda  Eşinizin maaşı € 6000,- gecmedigi takdirde
  3. 2. Çocukla € 669,00/yılda
  4. 3. Çocukla € 889,00/yılda
  5. 4. Çocukdan itibaren her çocuk için € 220,00/yılda

Dikkate: Karenz yani Çocuk bakım paraları gelir olarak sayılır, sayılmayanlar ise Işsizlik , acil yardım paralari v.s

Mehrkinderzschlag 3 çocukdan itibaren örnegin 3. Çocuk için 436,-/yılda

Vergi beyanında düşe bileceklerinizden bazı örnekler:

1.            Hayat, Kaza sigortasına ödenen Paralar

2.            Ev aldıysanız buraya ödenen faizler ve alım için yapılan masraflar, dikkat belediye evinde oturuyorsanız, yıllık gelen hesapda vergi dairesi için bir mebla belirtildiyse bunu da göstere bilirsiniz

3.            Eşiniz için sosyal sigortalar pirim ödediyseniz

4.            Pendlerpauschale yani işyerinize gidiş masraf payı

5.            Sendikaya, veya sizi temsil eden resmi bir kuruluşa ödediginiz para

6.            İşiniz için siz kendiniz bir kıyafet filan aldıysanız

7.            Doktor  ve Kur parası,

8.            1. Dereceden Ailenizde vefat olduysa burda ortaya cıkan masrafın bir kısmı

9.            Çocuk başı  220,-Euro/yıllık yukarda daha geniş anlatmaya ugraşdım

10.          Eşinizden ve Çocoklarınızdan ayrıysanız ve nafaka ödüyorsanız

11.          Çocuğunuz için ödemiç oldugunuz  masraflar örnegin Ana okul için ödenenler

12.          Kendinizde veya Çocuklarınızda her hangi bir özürlük varsa

Dikkat: Camilere ve Cenaze fonlarına  verilen paralar artık düşülmüyor, nedeni ise Maliye Bakanlığı bundan bir kac yıl evvel yasadaki maddeyi degiştirceğini duyurmuşdu ve butün kurumlara cagrıda bulunarak müracat etmeleri isdendi, fakat bizlerin hiç bir dini kuruluşu bu müracatta bulunmadı, kısaca ihmal gelerek, Avusturya genelinde müslümanların yüz binlerce Euro alması engellendi.

Yukarıda sadece bir kac örnek vermeye ugraşdık, burda bütün vergi yasasını aktarmamın mümkünatı yok, umarım azda olsa konuyu biraz aydınlatmış oldum, önemli olan vergi beyanlarını doldururken çok dikkatli olmanız gerekiyor, yanlış dolduruldugu takdirde yıllar sonrada olsa vergi dairesi tarafından kontrol edildiginde yanlışlık varsa onlar düzeltiliyor ve fazla ödenen para faizi ile geri alıyorlar.

Önemli olan beyanızı mutlaka yapın, nedeni ise Avusturya genelinde 15-20 Milyon Euro civarinda bir mebla beyanların yapılmadıgından dolayı Maliye Bakanligina kalıyor, siz siz olun beyaninizi mutlaka yapın, mümkünati varsa bunuda internet üzeri yapın, orda alacaklımısınız yoksa sizmi borçlusunuz görme imkanınız var bu durumda göndermeye bilrsinizde.

Internet üzeri  yapacaksanız :  https://finanzonline.bmf.gv.at/ adresine girerek kayıt olunuz, kayıt işleminden  bir kaç gün içerisinde Posta yolu ile size Kodlarınız mavi zarfla gelecek, geldikden sonra, belirtmiş olduğum site üzerinden işlemlerinizi yapa bilirsiniz.

Umarım azda olsa konuyu biraz aydınlatmiş olurum.

Sonsuz saygilarimla

Adnan Dincer

 

Letzte Aktualisierung ( Sonntag, 7. März 2010 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Welcher Liste geben Sie bei der AK Wahlen 2019 Ihre Stimme?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics