• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Vorträge arrow DÜNYA TÜRK FORUMU - Genel Müzakereci olarak katilim
DÜNYA TÜRK FORUMU - Genel Müzakereci olarak katilim Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 13
SchlechtSehr Gut 
Freitag, 15. Oktober 2010

 İstanbul, 60’a yakın ülkeden gelecek Türk dünyası ve diasporasından düşünce ve kanaat önderlerini ağırlamaya hazırlanıyor.


Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM tarafından 20-22 Ekim 2010 tarihlerinde düzenlenecek olan “Türk Konseyi, Türk Diasporası ve Sosyoekonomik İş Birliği” ana temalı “DÜNYA TÜRK FORUMU”na katılmak üzere dünyanın dört bir yanından katılımcılar İstanbul’da buluşacak.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” anlaşmasına katılan ve katılmayan bağımsız Türk Devletlerinden resmi ve sivil delegasyonlarla birlikte, tüm dünyadan Türk Diasporasının düşünce ve kanaat önderlerinin katılımını planladıklarını söyleyen TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ilk buluşma sonunda sürdürülebilir, sağlıklı bir entellektüel kurumsallaşma hedeflediklerini belirtti.

Devlet ve devletler düzeyinde alınan inisiyatiflere sivil, entellektüel ve kurumsal bir süreç inşa ederek katkıda bulunmak amacında olduklarını ifade eden Şensoy sözlerini şöyle sürdürdü “Dünyadaki bütün Türk diasporalarının sorunlarını gündeme taşımak, Türkiye ile olan iletişim ve etkileşimlerinin güçlenmesinde rol almak entellektüel camia, medya ile politik karar alıcılar nezdinde sürecin ilgi görmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Mevcut reel politiği göz ardı etmeden sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlara duyarlı ve aydınlık bir gelecek arayışında bulunacağız”.

 

Açılış konuşmalarını TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil AKINCI, TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil HASANOV, Mardin Valisi Hasan DURUER, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli adına TBMM İzmir Milletvekili Şenol BAL, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İRBEÇ, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat MERCAN, Kosova Cumhuriyeti Çevre Bakanı Mahir YAĞCILAR, Devlet Bakanı* Faruk ÇELİK, Devlet Bakanı* Zafer ÇAĞLAYAN, T.C. Başbakanı* Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yapacağı Forum üç gün sürecek.

Forum’da Devlet Eski Bakanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahat Andıcan ile TASAM Başkan Yardımcısı Büyükelçi (E) Murat Bilhan’ın oturum başkanlıklarını yapacağı ilk iki oturumda “Küresel ve Bölgesel Sorunların Türk Dünyasına Yansımaları”, Almanya Türk Toplumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Hakkı Keskin ve Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali’nin başkanlıklarını yapacağı üçüncü ve dördüncü oturumda “Türk Dünyasında STK’lar ve Sivil Toplumun Gelişimi Önündeki Sorunlar” ile TASAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Okan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vural Altın’ın oturum başkanlığını yapacağı beşinci oturumda “Eğitim - Bilim - Kültür Alanında İş Birliği ve Türk STK’ların Rolü” konuları konuşulacak.

 

Forum’un 22 Ekim tarihindeki, oturum başkanlığını İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Özel Temsilcisi Büyükelçi Ömür Orhun’un yapacağı altıncı oturumunda “Yabancı Düşmanlığı, Sosyal Dışlanma ve Türk Diasporası”, Kazakistan Parlamentosu’ndan Prof. Dr. Garifolla Yessim’in başkanlığındaki yedinci oturumunda “Türk Kültürünün Kurucu Öğeleri: Bütün İnsanlık İçin Bir Evrensel Değerler Projemiz Var mı?”, oturum başkanlığını Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ’ın yapacağı sekizinci oturumunda “Türk Kültür Alanı”: Kültürel Farklılıktan Kültürlerarası Diyaloğa 1”, başkanlığını Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Selçuk’un yapacağı dokuzuncu oturumda “‘Sözde Soykırım’, Türk Diasporası ve İş Birliği” ile TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü ve AB Temsilcisi Dr. Bahadır Kaleağası’nın başkanlığını yapacağı onuncu oturumda “‘Türk Kültür Alanı’: Kültürel Farklılıktan Kültürlerarası Diyaloğa 2 - Mardin Örneği” konuları müzakere edilecek.

 

Grand Cevahir Hotel’de Balo 1 ve Balo 2 salonlarında yapılacak Dünya Türk Forumu TASAM Başkanı Süleyman Şensoy’un yöneteceği “Sosyoekonomik İş Birliği Konusunda Mevcut Durum, Yeni İş Birliği Alanları ve Kurumsallaşma” başlıklı onbirinci oturumla sona erecek.

kaynak: http://www.tasam.org/index.php?altid=3265 

Letzte Aktualisierung ( Sonntag, 17. Oktober 2010 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics