• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Köse Yazilari arrow Peki biz ne yapiyoruz?
Peki biz ne yapiyoruz? Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 24
SchlechtSehr Gut 
Montag, 29. November 2010

Bileniniz var mı? Bu soruyu uzun zamandir düşünüyorum, fakat bir türlü cevap bulmakta zorlanıyorum. Çoğumuz kendi kabımıza çekilip sadece türk kanallarinı izlediğimizden dolayı burnumuzun ucundaki olup bitenlerden haberdar değiliz. Örneğin komşu ülke İsviçre'deki suç işleyen yabancıların yurtdışı edilip edilmemesi konusunda halk olması yapıldı ve yaklaşık 52% oranında "evet" oyu çıktı. Evet şimdi okuyanlardan bir kaç kişi cıkar, "Elbette suç işleyeni yurtdışı etsinler" der. Fakat şunu unutmayalım:

 

Burada doğmuş, burada büyümüş bir genci, sen tutup nereye gönderiyorsun?

Avusturya hükümeti aile yardımlarında kesinti yapmaya hazırlanıyor –  ve ilk adımını geçtigimiz Cuma günü bakanlar kararı alarak attı. Avusturyanin sivil toplum kuruluşları yürüyüşler, protestolar yapıyorlar. Peki biz neredeyiz? Veya bizim sivil toplum kuruluşlarımiz neredeler? Son yıllara baktığımızda bir kaç kuruluş birleşerek Filistin için yürüdüler. Aynı duyarlılığı bizi ilgilendiren konularda neden gösteremiyoruz? Uyum konusunda Sayın Büyükelçimize Avusturyalılar tarafından tepkiler yükselirken neredeydik? Şimdi neden Avusuturya sivil toplum kuruluşları yanında yer almıyoruz?

Ama yapmayanlarda haklı – aile yani aile yardımları, yasalar bizleri ilgilendirmiyor değil mi? Bizler sadece burada yaşayan bireyleriz – buradaki konular neden bizi ilgilendirsinki, bizler ana vatanda yaşıyoruz, vergilerimizi oraya ödüyoruz, seçimlerde orada oy kullanıyoruz, oradaki yasalar bizi ilgilendiriyor... Ve çocuklarımızı orada okula gönderiyoruz.. değil mi?

Şu gerçekleri unutmayalım: Öyle bir duruma geldikki çocuklarımıza nerdeyse Türkçe konuşmalarını yasaklıyorlar. Bir sorun bakalım çocuklarınıza, öğretmenleri tenefüslerde okul bahçelerinde, dışarıda türkçe konuşmalarını yasaklıyor mu yasaklamıyor mu?  Bunlardan belki de çoğumuzun haberi bile yok..
Yetmedi mi yıllarca "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" dediğimiz?

Yok kardeşim, ben zehirli bir yılanın bin yıl yaşamasını istemiyorum. Zaman gelir bana, çocuklarıma veya torunlarıma da dokunur ve zehirler!

Letzte Aktualisierung ( Montag, 29. November 2010 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics