• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Köse Yazilari arrow Karamsarlik içerisine düsen bir Toplum
Karamsarlik içerisine düsen bir Toplum Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 9
SchlechtSehr Gut 
Mittwoch, 1. Juni 2011

Son zamanlardaki gelişmelere baktığımızda, yıllardır toplum için çalışmalar yapan kişileri öyle soguttularki, bunlar artık köşelerine çekildi, meydan boş kaldı ! kalmasına kalsında, bizim mevcut olan sorunlarımızı kimler dile getirecek ? Adını bile yazmaya cesaret etmeden, rumuz kullanarak bu şahsiyetleri kötüleyen kişilermi? 01.07.2011 itibaren yürürlege girecek olan yabancı yasasına neden toplum olarak tepki göstermedik? Yoksa işimizemi gelmedi? Evet şu an belki bizleri daha etkilemiyor ama 01.07.2011 den sonra mutlaka bizi veya bir yakınımızı etkileyecek değişiklikler yapıldı ama biz susmayı tercih ediyoruz. Çocuklarımıza okullarda türkçe konuşdu diye zorluklar cıkartıyorlar, ama buda bizi ilğilendirmiyor değilmi?

Ister kabul edin ister etmeyin, toplum olarak mecburen bir araya gelerek asgari sorunları tespit ederek bunlarin giderilmesi için beraberce hareket etmemiz lazım. Hangi dini ve siyasi görüşden olursanız olun, avrupalının gözünde hepimiz aynıyız – ben şu sözleri çok duyyorum ve mutlaka sizlerde benzerini duydunuz: „Ich mag die Türken nicht, aber du bist anders.“  Böyle bir söz karşısında ne cevap verilir ?

Bireysel mutluluğu yakalamak kolay ama önemli olan toplumsal mutluluğu sağlayabilmektir, bunuda anca beraberce cöze biliriz, bunuda ·toplumsallaştırirak saglaya bilirz.

Günde bin kere ''kimim ben'' diye sormamalı, „kim oldugunuzu nerden geldiginizi ve nereye gideceginiz bilmeniz gerekir, ·başkalarına kıskançlıkla, kendine ise acırcasına bakma... Böyle olursa kişi ruh dalaşına girer, iflah olmaz.

Toplum olarak en az kadınlarımız kadar ihmal ettiğimiz, yok saydığımız hatta bilerek etkisiz hale getirmeye çalıştığımız kesim çocuklarimiz ve gençliğimizdir.
Çocuğun gelişimi gençlerin karakter kazanmaları ve eğitim aileden alınmaktadır. Bizler ise bu görevimizi okullarin ve Ögretmelerin üzerine atmaya ugarsiyoruz. ·Anne ve baba aileyi huzur ortamına çevirerek çocukların topluma faydalı fertler olarak yetiştire bilirler. Sosyal bozukluklar içerisinde olanların çoğu iyi bir aile terbiyesi almamışlardır. Ailede gerektiği gibi iyi bir eğitim alanlar topluma zararlı olmak yerine her zaman faydalıdırlar. Bu yüzden ailelere çocuk eğitimi üzerine tavsiyelerimiz şunlardır:

- Çocuklarınızın dini eğitimini bebeklik döneminden başlayarak yapın.
- Çocuklarınızla ilgilenin onların okuluna giderek öğretmenleriyle konuşun derslerini sorun. Yanlışlarını tespit ederek düzeltmeye çalışın.
- Onları eksikliklerinden dolayı aşağılayıp sürekli eleştirmeyin. Hereksin eksiklikleri vardir
- Çocuklarınızı yaşıtlarıyla kesinlikle kıyaslamayın.
- Sadece sözlü nasihat etmeyi bir kenar bırakın çocuklarınıza pratikte de eğitim verin.
- Kimlerle ve nasıl arkadaş olacağı ve kimlerle arkadaş olmayacağını öğretin. Arkadaş seçiminde onu yakından takip edin.
- Okuluyla çocuğunuzun eğitimi hakkında görüş alışverişinde bulunun.
- Onların eğitim ve gelişimleri için doğru olgular gösterin.
- Çocuklarınızı özgür bırakmanın yanı sıra sözlerine hal ve hareketlerine sürekli dikkat edin.
- Çocuklarınızla doğru ve orta halli bir ilişki kurmaya çalışın.
- Çocuklarınızın sevgi ilgi özgür bırakılma güven huzur gurur kendini aşma onaylama benimseme v.b özellik ve isteklerine önem verin.
- Onlara sorumluluk duygusunu aşılayın. Bazı işleri güzelce yapmasını isteyin.
- Arkadaş seçiminde iyi bir yol göstericisi olun.
- Çocuklarınızın düzgün bir şekilde eğlenmelerini sağlayın.
- Tüm kararları tek başınıza almayın çocuklarınızın görüş ve önerilerine de başvurun.
- Çocuklarınızın boş vakitlerini iyi değerlendirin.
- Spor yapmaları için onları teşvik edin.

Çocuklarımızın sağlıklı ve topluma faydalı fertler olarak yetişmeleri için ailelerin üzerine düşen görevler bunlardan ibarettir.

Tabiî ki sadece ailede iyi bir eğitim almak yeterli değildir.

Ailedeki eğitimin yanı sıra; okuldaki eğitim işsizlik sorunun çözülmesi ekonomik durumun düzeltilmesi sosyal sınıflandırılmaların kalması da gerekmektedir bunlarida toplum olark bereberce hareket ettigimizde cözüm yollari ürete biliriz.·
Letzte Aktualisierung ( Montag, 3. Februar 2014 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Welcher Liste geben Sie bei der AK Wahlen 2019 Ihre Stimme?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics