• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Türkische Küche arrow MAGDURIYET YARDIMI (Notstandshilfe )
MAGDURIYET YARDIMI (Notstandshilfe ) Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 1
SchlechtSehr Gut 
Dienstag, 15. November 2011
Mağdur durumlarda işsizlik parası bitiminden hemen sonra alınır. Mağdur olunup olunmadığı, kişinin kendi geliri, eşinin geliri veya hayat arkadaşının (evlilik söz konusu olmadan) geliri, yasal muafiyet sınırını geçmemesi göz önünde bulundurularak belirlenir. Ancak ailenin diğer bireylerinin gelirleri bu işleme dahil edilmez.

Daha önce alınan işsizlik parası 793,40 eurodan (2011 için) az ise, mağduriyet yardımının miktarı işsizlik parasının esas miktarının % 95 i kadardır. İşsizlik parası bu miktardan fazlaysa mağduriyet yardımının miktarı işsizlik parasının % 92 si kadardır.
Mağduriyet yardımının miktarı belirli durumlarda altı aylık bir hak kullanımından sonra düşürülür. Bu düşüş, daha önce kullanılan işsizlik parası hakkının süresi ile bağlantılıdır.

Bu şekilde, 20 haftalık bir işsizlik parası hakkı kullanımından sonra mağduriyet yardımı 793,40 euro, 30 haftalık bir hak kullanımının sonunda ise 925,- euroya kadar indirilir. 39 veya 52 haftalık bir işsizlik parası hakkı kullanımı sonrası böyle bir durum söz konusu değildir.


Eş veya hayat arkadaşının gelirinin muaflık sınırı aylık 501,- euro (+ 11,- euro mesleki gelirlerde reklam giderleri götürüsü) tutarındadır. Bu miktar, yardım alan kişinin bakımı altında, gerçek anlamda bakmakla yükümlü olduğu kişi başına 250,50 euro kadar yükselir.
Sadece muaflık sınırını aşan gelir, mağduriyet yardımının miktarını söz konusu olduğu şekilde azaltır.


Dikkat: 31.12.1954 tarihinden sonra doğanlarda eşlerin gelirleri nedeniyle mağduriyet yardımı hakkının yitirilmesi halinde de, emeklilik sigortalarının ödenmesi söz konusudur. Ancak bu başvuru ile mümkündür. Bu nedenle emeklilik sigorta sürelerinin kaybedilmemesi için derhal bir dilekçe ile İş Kurumuna (AMS) başvuruda bulunulması gerekir.

Letzte Aktualisierung ( Dienstag, 15. November 2011 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics