• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home arrow Türkische Seiten arrow Türkische Küche arrow Karenz de "Ek kazanç siniri"
Karenz de "Ek kazanç siniri" Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 1
SchlechtSehr Gut 
Donnerstag, 24. November 2011
Çocuk bakım parası alanlar belirlenen miktardan fazla yan gelir edinemezler. Dört seçeneğin hepsi için bu sınır 16.200 € yıllık, yada son brüt kazancın yüzde 60 ını yan gelir olarak kazanabilirler. Gelire bağlı çocuk bakım parası alanlar ise yıllık ancak 5.800 € yan gelir edinebilirler

Çocuk bakım parasınının yanısıra, kira gelirlerinin, serbest meslek kazançlarının, serbest iş akitlerinden elde edilen gelirlerin veya sermaye varlıklarınında dikkate alınarak yılda 16.200,- euro sınır olmak üzere, bir kazanç elde edinilebilir.
Avusturya Sendikalar Birliği Kadın Kolları (ÖGBFrauen) aylık brüt 1.220,- euroluk bir kazancın aşılmamasını tavsiye ediyor.


Dikkat:

Cocuk bakım parası hakkının olduğu süre içerisinde belirlenmiş ek kazanç sınırının aşılması durumunda 2008 yılından itibaren sadece belirlenen sınırı aşan miktar geri ödenir. Daha önceki yıllarda 2002’den 2007’ye kadar bu sınır aşılmışsa alınan çocuk bakım parasının tümü geri ödenmek zorundadır. Çocuk bakım parası hakkından (en geç bir ay önceden olmak üzere) vazgeçilebilinir, vazgeçme süresi aylık hesaplanır, vazgeçilmiş olunan sürelerde edinilen ek kazanç yıllık kazanç hesaplamasının dışında tutulur. Ancak ödeme yapılacak süre böylece kısalır. Vazgeçme başvurusu tekrar geri çekilebilinir ve yine aylık hesaplanır, en fazla altı ay geriye dönük işleyebilir.

Doğum izni süresince ek kazanç:
İş ilişkisine son verilememesi ve işten atılmaya karşı yönelik yasal koruma hakkını kaybetmeksizin, kendi işvereninizle bir takvim yılı içinde 13 haftaya kadar sigortaya tabi sınırlı kazanç üzerinden çalışmak için anlaşma yapılabilir.
İşvereninin onayını almak kaydıyla bu şekilde bir çalışma başka bir işletmede de mümkün olabilir.


Çocuk bakım parasına ek yardım
Dar gelirli ailelerde veya çocuğun bakımını ayrı yaşayan eşlerden birisinin yalnız üstlenmesi durumunda, günlük 6,06 euro (aylık 181,80 euro) tutarında bir ek ödeme söz konusudur.
Bu ödeme en fazla 12 ay süreyle yapılır ve çocuk bakım parasına bağlı olarak ödenir.


Dikkat:

Bu ek zam, gelir sınırının aşılması durumunda daha sonra anne veya baba tarafından geri ödenmek zorundadır. Çocuk bakım parası ek zammı 1.1.2010 dan itibaren ek yardım olarak ödenmektedi.

Letzte Aktualisierung ( Montag, 3. Februar 2014 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate

Designed by exo

Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics Bluecounter Website Statistics