• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home
Bizler sessiz kaldigimizdan kaybettik Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 1
SchlechtSehr Gut 
Dienstag, 4. April 2017

Bizler sessiz kaldığımızdan kaybettik,yani maça 1-0 geriden başlıyoruz.adnan5.gif

Avusturya´da Entegrasyon konusu ilk kez 2008 yılında hükümet programına girebilmiştir. Bu yıllara kadar bizleri hep gidici olarak görmüşler. 2010’da, belediyeler, eyaletler ve federal yönetim uygulamaları “Entegrasyon için Ulusal Eylem Planı” (Nationaler Aktionsplan für Integration) adı altında birleştirilmiştir. Bunu gerçekleştirken bizler dahil değildik, STK lar sessiz kaldı ve onlarda bizleri çağırma ihtiyacı duymadı.

2014 yılı ise Avusturya entegrasyon politikaları açısından bir dönüm noktası kabul edilmektedir.

Bu yılda “göçmenleri kendi kaderlerine ve entegrasyonu tesadüfe bırakma yanlışının artık tekrarlanmaması” düşüncesi çerçevesinde Hükümet bazı adımlar atmaya başladı. Ama yine bizleri dahil etmeden, ben yıllarca dile getirdim bizlerle sorun var ise çözmek için bizlerde konulara baştan dahil olmamız gerekiyor diye.

2011 yılında İçişleri Bakanlığı’nın altında bir Başkanlık olarak kurulan Entegrasyon Sekreterliği (Staatssekreteriat für Integration), 2014 yılında Dışişleri Bakanlığı ile birleştirilerek “Avrupa, Entegrasyon ve Dışişleri Bakanlığı” ismi altında Bakanlık düzeyine yükseltilmiştir.

Ülke içerisindeki entegrasyon çalışmaları ile dış ilişkiler arasında sinerjiyi temin etmesi hedeflenen bakanlığın temel hedefi entegrasyonun mümkün olduğu kadar erken başlaması olarak açıklanmaktadır . Bu amaçla belirlenen ’50 maddelik Plan’ (50 Punkte-Plan) kapsamında, göçmenlere yönelik oryantasyon seminerleri, dil kursları ve iş piyasasına giriş için bir takım destekler sunulmaktadır .

Bunun yanında, Bakanlığın bazı icraatları bir takım eleştirileri beraberinde getirmiştir.

Avusturya’da 1912 yılından beri yürürlükte olan ve Müslümanların ibadet hak ve özgürlüklerini düzenleyen “İslam Yasası” (Islam-Gesetz), O dönemin Entegrasyon Bakanı şimdinin Başbakan’ı Sebastian Kurz’un girişimleriyle 2015 yılında güncellenmiş ve bu süreç hararetli tartışmalara neden olmuştur.

Bu tartışmalar esnasında, aşırı sağcı FPÖ milletvekilleri, “İslam’ın Avusturya’nın bir parçası olmadığı” ve Avrupalı değerlerle uyuşmadığını dile getirerek bu yasa ile radikalleşmenin önüne geçilmesinin hedeflendiğini ifade etmişlerdir. Bizler ise maalesef yine yeterince sesimizi çıkartamadık.

Yasa; Müslümanlara yönelik genel şüphe, yurt dışından gelen imamların engellenmesi, imamların sadece Avusturya üniversitelerinde yetiştirilmesi, Bakanlar Kurulu’nun cemaatlerin tanınması ve lağvedilmesinde yetkili olması, camilerin tüzel kişiliğe zorlanması ve dini etkinliklerin güvenlik gerekçesiyle iptal edilebilmesi gibi düzenlemelerden ötürü Avusturya Müslümanları tarafından yoğun eleştiri almaktadır, lakin yeterince birlik sağlanamadığından, istendigi sonucu göstermemekte.

Başka hiçbir inanç grubu için getirilmeyen bu kısıtlamalar, Avusturya’daki Türk Müslüman nüfus için çok kültürlülük ve inanç özgürlüğü adına bir hayal kırıklığını simgelemektedir.

İlk kez 2017 yılın başlarında, Entegrasyon Bakanlığı yetkililerince dillendirilmeye başlanan, kamusal alanda başörtüsü yasağı söylemleri ise Avusturya’da entegrasyon politikalarının geldiği noktayı göstermesi açısından önemlidir.

Uygulanmak istenen bu baskıcı ve dışlayıcı politikalarla, özellikle Müslüman göçmenlerin “Avusturya değerleri” ve hâkim kültüre sadakat bağlamında kimliklerinden feragat etmeye zorlandıkları görülmektedir.

Bizler artık burda kalıcı olduğumuzu kabul ederek gereken adımları atmalıyız, aksi takdirde bizleri daha çok zor günler bekliyor

 

Letzte Aktualisierung ( Donnerstag, 5. April 2018 )
 
< zurück   weiter >
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate


Fatal error: Class 'JTEXT' not found in /kunden/247862_6850/www.adnandincer.com/components/com_joomlastats/count.classes.php on line 885