• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 "İnsanların barışları da savaşları da birer hayalden doğmaktadır. Öğünmeleri de, utanmaları da birer hayale dayanmaktadır".
 

"Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple her ele el vermek, bağlanmak,intisab etmek uygun değildir".


Home
Gurbetten Vatan olurmu? Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 4
Freitag, 16. Dezember 2011

integration.jpgAvusturyayı yeni vatan olarak seçdikmi?

Memleketimiz Türkiye hepimizin gönlünde, fakat burda uzun yıllar yaşadıkdan sonra, bizler artik geri dönemeyiz, o zaman ne yapmamız gerekir?

Burayı benimsiyerek, buraya evet diyerek, uyum içerisinde yaşamamız gerekmezmi? Elbette, bununda ilk adımları atılmadımı? Dernekler kurulmadımı? Evler, daireler alınmadımı? İş yerleri acılmadımı? Camileri ve ibadet haneleri acmadıkmı? Müslüman mezarlıgı yaptırmak için caba göstermiyormuyuz? Yeni yapılacak camiler minareli olsun demiyormuyuz?

Bunlar burda artık kalıcı olduğumuzun belirtileri değilmi?

Elbette, fakat bu istekleri ifade ettigimizde, karşı gelen avusturyalılar oluyor, neden acaba? Bizler kendimizi ifade edemedikmi yoksa? Hakikaten istenmiyoruzmu? Yoksa bazı oyunlara kurbanmı etmek istiyorlar?

Hep bunları iyi bir şekilde düşünmemiz lazım, nerden geldik, ne yaptık, ne yapmak istiyoruz. Bu toplumda yerimizi almak istiyorsak, iyi şekilde türkcenin yanında almancayı çok iyi bir şekilde  öğrenmemiz gerek, cünkü yerlilerle konuşarak kendimizi anlata biliriz, diyalog içerisinde olursak, yerlilerde mevcüt olan ön yargıları korkuları azalta biliriz, en önemlisi, çocuklarımaza sahip cıkmamız gerek, yani en iyi eğitimi sağlamamız gerek, elbette daha çok örnek söyleye biliriz, fakat eğitim en önemli unsurlardan biri oldugu için ilk önce buna agırlık vermemiz gerek.

Gelin beraber gelecegimizi hazırlıyalım, çocuklarımıza, gençlerimize sahip cıkalım.

BİRLİK ve BERABERLİK geleceğimizdir.

Letzte Aktualisierung ( Montag, 3. Februar 2014 )
 
Diyalog eksikligi Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 2
Mittwoch, 30. November 2011

Sayın okuyucuları,

son zamanlardaki gelişen olayları üzülerek izliyoruz, biz NBZ olarak gereken yerlerde bu olaylara karşı geliyoruz.

 

"Ortaya çıkan diyalog eksikliği aşırı uçlar tarafından istismar ediliyor. Böyle bir dönemde birlik olmamız gerekir,  zira böylece, bütün dünyaya farklı inanç ve gelenekleri, evrensel değer ve inanışlarla bağdaştırmanın mümkün olacağını gösterebileceğiz.

Bizler  kimliklerimizi koruyarak Avusturya  toplumuyla entegrasyonuna önem veriyoruz, fakat sizlerinde bildigi gibi bizleri huzur içinde bırakmıyorlar, seçim malzemesi yapıyorlar, bunların bazıları hakaretlere kadar varıyor.

Bizler ise coğu konuda sessiz kalıyoruz, bizlerde gereken mercilerde temsil edilmemiz gerekiyor, yani meçlislerde bizler yok isek bunlar istedigi kararları ala biliyorlar, bizden birileri meclislerde olsaydı bizlere karşı karar alına bilirmi?

 

Letzte Aktualisierung ( Montag, 3. Februar 2014 )
weiter …
 
Ethikunterricht – Ein Diskussionsbeitrag zur Einführung eines verpflichtenden Unterrichtsfaches Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 5
Mittwoch, 29. Juni 2011

TV-Sendung ORF 2 „Heimat, fremde Heimat“

Günther Dichatschek

 

„Wenn wer sich wo als Lump erwiesen,

So schickt man in der Regel diesen

Zum Zweck moralischer Erhebung

In eine andere Umgebung,

Der Ort ist gut, die Lage neu,

der alte Lump ist auch dabei.“

(Wilhelm Busch, Maler Klecksel)

 

Wilhelm Buschs Einsicht zeigt notwendige  schulpädagogische Konsequenzen. Ethikunterricht, Werte und Normen, Politische Bildung – die Fachbereiche sollen denen, die der Religionsunterricht/RU nicht(mehr)erreichen, sittliches Denken vermitteln.

Die staatliche Verordnung – derzeit als Schulversuch in der AHS – Oberstufe – hat anspruchsvolle Lernziele und daher ein entsprechendes Anspruchsniveau. Ob „Ethik“ – gefragt werden muss welche(etwa theologische Ethik, analytische Ethik, philosophische Ethik, politische Ethik, Berufsethik, Sportethik, Umweltethik)  – Disziplinierung und Passivität oder Kritik und Engagement fördert, hängt von Eltern, Bildungspolitikern, Unterrichtenden und Didaktikern ab.

Letzte Aktualisierung ( Montag, 30. Januar 2012 )
weiter …
 
Karamsarlik içerisine düsen bir Toplum Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 9
Mittwoch, 1. Juni 2011

Son zamanlardaki gelişmelere baktığımızda, yıllardır toplum için çalışmalar yapan kişileri öyle soguttularki, bunlar artık köşelerine çekildi, meydan boş kaldı ! kalmasına kalsında, bizim mevcut olan sorunlarımızı kimler dile getirecek ? Adını bile yazmaya cesaret etmeden, rumuz kullanarak bu şahsiyetleri kötüleyen kişilermi? 01.07.2011 itibaren yürürlege girecek olan yabancı yasasına neden toplum olarak tepki göstermedik? Yoksa işimizemi gelmedi? Evet şu an belki bizleri daha etkilemiyor ama 01.07.2011 den sonra mutlaka bizi veya bir yakınımızı etkileyecek değişiklikler yapıldı ama biz susmayı tercih ediyoruz. Çocuklarımıza okullarda türkçe konuşdu diye zorluklar cıkartıyorlar, ama buda bizi ilğilendirmiyor değilmi?

Ister kabul edin ister etmeyin, toplum olarak mecburen bir araya gelerek asgari sorunları tespit ederek bunlarin giderilmesi için beraberce hareket etmemiz lazım. Hangi dini ve siyasi görüşden olursanız olun, avrupalının gözünde hepimiz aynıyız – ben şu sözleri çok duyyorum ve mutlaka sizlerde benzerini duydunuz: „Ich mag die Türken nicht, aber du bist anders.“  Böyle bir söz karşısında ne cevap verilir ?

Letzte Aktualisierung ( Montag, 3. Februar 2014 )
weiter …
 
Demokratie erlernen Drucken E-Mail
Benutzer Bewertung: / 3
Dienstag, 7. Januar 2014
nbz.gifGastbeitrag von Günther Dichatschek

Demokratie erlernen – Aspekte und Probleme der Politischen Bildung

Die Teilnahme an einer demokratischen Gesellschaftsordnung muss erlernt werden. Wie kann man Jugend- liche und Erwachsene zur Mitwirkung an demokratischen Entscheidungsprozessen befähigen? Was braucht es, um ein demokratiepolitisches Bewusstsein zu stärken? Was bedeutet demokratiepolitische Bildung/ Politische Bildung angesichts der heutigen vielfältigen Medienlandschaft? Mit diesen und anderen Fragen beschäftigte sich am 20. Mai 2011 eine Enquete auf Einladung von Nationalratspräsidentin Mag. Barbara Prammer, des Dr. Karl Renner-Instituts und der Österreichischen Gesellschaft für Politikwissenschaft im Budgetsaal des Parlaments. Teilnehmer waren Interessierte aus den Bereichen Schule, Jugendarbeit und Erwachsenenbildung. 

Ohne das Erlernen und ohne das Leben von Demokratie bleibe Demokratie und Politische Bildung ein abstraktes Prinzip, sagte Barbara Prammer. Neben Vorbildern benötige es Mitbestimmung, Mitverantwortung und demokratische Auseinandersetzung mit Konfliktlösungsmodellen

Letzte Aktualisierung ( Mittwoch, 8. Januar 2014 )
weiter …
 
<< Anfang < Vorherige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nächste > Ende >>

Ergebnisse 46 - 54 von 116
Advertisement

Umfrage

Wie geht die Regierung mit der Covid19 Krise um ?
 

Syndicate


Fatal error: Class 'JTEXT' not found in /kunden/247862_6850/www.adnandincer.com/components/com_joomlastats/count.classes.php on line 885